MİNECRAFTTURK.NET GÜNCELLENDİ HOŞ GELDİN!

Minecrafttürk'e kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

MUZİPLİK TAMAMLANDI!
minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
  • MinecraftTURK.NET Discord Sunucusu

    Discord sunucumuza katılın ve MinecraftTR ve Minecraft hakkında tüm güncel Haber ve Gelişmeleri öğrenin güncel kalın.

    Buraya tıklayarak aramıza katıl.

MuratKandilli

Konu Sahibi
Katılım
19 Haziran 2020
Mesajlar
17
logo.png


Playstation 5 İnceleme

Playstation 5 ve Muazzam Tasarımı;

gsmarena_002-jpg.1793


Sony 11 Haziran tarihinde düzenlediği "Future Of Gaming" etkinliğinde uzun zamandır beklenen Playstation 5 tasarımı oyunculara gösterdi.
Etkinlikte gösterilen Playstation 5 iki farklı sürüm olarak karşımıza getirildi. Sürümlerden birisi dijtal sürüm bir diğeri ise disk sürücülü sürümdü.

Konsolun tasarımı hakkında tüketiciler şu anda iki kesime ayrılmış durumda; bir kesim konsolun yenilikçi, sade ve hoş olduğunu söylerken diğer kesim konsolun tasarımını modem gibi eşyalara benzetiyor.

Ama tasarımda herkesin gözüne çarpan şey bu Playstationun diğer Playstationlardan bağımsız olarak hem yatay hem dikey olarak kullanılmasına izin verilmesi. (Bunun için bir stand hala geliştiriliyor.)

Peki Playstation 5'in diğer playstationlardan farkı, artısı ne olacak?

PS5-SSD-vs-HDD-scaled.jpg


Oyun dünyası için devrim niteliğinde olabilecek bazı playstation özellikleri şu şekilde sıralanıyor;


▪ Her hangi bir devrim niteliğinde olacak özellik olmasada, Playstation 5 "eski oyunlarla" uyumlu olacak,
▪ Sanal gerçekliği normalden öte bir hale çevirecek,
▪ Yeni kullanılan bir teknoloji olan ışın izleme teknolojisini kullanacak,
▪ Tüketiciler için özel üretilmiş ses yonga setine sahip olacak,
▪ Çözünürlük desteği 8k olacak ve
▪ Diğer oyun konsollarına göre üst düzey bir fark yaratacak olan yeni ssdler kullanılacak. (Bu ssdler yükleme, bekleme ekranlarını saliselere düşürerek oyun zevkinizi bozmayacak.)

Bilinene Göre Playstation 5 ile Birlikte Yeni Bir Oyun Kolu Dual Sense Tüketicilere Sunulacak, Bu Oyun Kolunun Özellikleri ne olacak?

1200.jpg


▪ Dual Sense'nin Dual Shock'a nazaran arkada bulunan L2 ve R2 tuşları uyarlanabilir olacak. (Oyun yapımcıları bu tetik tuşlarını oyunlarına göre farklı dirençlerde şekillendirebilecek.) Örnek vermemiz gerekirse; Bir oyunda ağırlık taşırken ağırlığın kilosuna göre L2 tuşuna basmanız gereken kuvvet artacak.

▪ Dual Sense'de olan bir başka özellik ise "geliştirilmiş titreşim teknolojisi" olarak adlandırılıyor. Bu teknolojide oyun yapımcıları oyuncuların gittiği zeminlere göre farklı titreşimler, kullandığı araçlara göre farklı titreşimler, kullanılan silahların tepmesine, sıkma şekline göre farklı titreşimler uygulayabilecek.

▪ Bunların yanında ise Dual Sense'nin pil ömrünün çok daha uzun bir batarya ömrüne, önünde bir adet Type-C USB girişine, geliştirilmiş bir hoparlör ve dahili bir mikrofona sahip olacağıda biliniyor.

Bu kadar anlattık bahsettik, bu Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak?

maxresdefault.jpg


Playstation 5 hakkında yapılan "Future Of Gaming" etkinliğinde çıkış tarihi ile ilgili her hangi bir bilgi verilmedi fakat Sony, Playstation 5'in çıkış tarihi için özel olarak açıklamak için bir lansman yerine yeni bir etkinlik düzenleyecek.

Daha önceden çıkan Playstation 4 çıkış yaptıktan 1 ay kadar sonra ülkemize ulaşmıştı, fakat playstation 5 çıktıktan sonra öncesi gibi 1 ay beklememize gerek olucağını düşünmüyoruz.. Tabi playstation 4, 7 yıl önce 2013 tarihinde çıktı Playstation 5 2020 tarihinde çıkacak. Aradaki yıl farkı bile 1 ay kadar beklemeyeceğimizi bizlere söylüyor.

Playstation 5 Çıktığı Zaman Türkiyedeki Pazar Fiyatı Ne Kadar Olacak?

ps5_white.jpg


Sony, Playstation 5 için her hangi bir fiyat açıklamasında bulunmadı fakat geçmişten hareketle yapılan tahminlere dayanarak Playstation 5'in fiyatı 499 dolar olacağı yönünde.

Bizler tahmini olarak günümüz vergi, ötv, kdv fiyatlarını ele alarak sizlere Türkiye pazarı olarak bir fiyat biçebiliriz;
499 Doların Türkiyede değeri yaklaşık 3500 tl, bunlara ötv, kdv, vergiler vs. bindiği zaman türkiye için fiyatın yaklaşık olarak 6500-7500 arası olacağını tahmin ediyoruz. Tabiki bu bir tahmin gerçek ve kesin bir fiyat değil. Sony Türkiye için farklı bir pazarlama tekniği kullanırsa bu fiyatın beklenen fiyattan çok daha aşşağı olması muhtemel.

Gel Gelelim Playstation 5 Teknik Özelliklerine;

İşlemci tarafında Amd Zen 2 mimarisi bizleri karşılıyor. ( 8 Çekirdek 3.5 GHZ )
GPU olarak 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz değerinde güçlü bir GPU karşımızda.
GPU Mimarisi AMD'nin özel olarak ürettiği RDNA 2.
Bellek olarak 16 GB GDDR6 / 256 bit teknolojisi görmekteyiz.
Dahili depolaması 825 GB SSD olarak sunulmuş.
NVMe SSD Slotu ile hafıza arttırılabilir durumda.
Harici Depolama olarak PS4 oyunlarını oynayabilmemiz açısından USB HDD desteği veriliyor.
4K UHD Blu-Ray optik sürücüde konuda belirtilmiş.​