MİNECRAFTTURK.NET GÜNCELLENDİ HOŞ GELDİN!

Minecrafttürk'e kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

MUZİPLİK TAMAMLANDI!
batihost minecraft server kirala
  • MinecraftTURK.NET Discord Sunucusu

Discord sunucumuza katılın ve MinecraftTR ve Minecraft hakkında tüm güncel Haber ve Gelişmeleri öğrenin güncel kalın.

Buraya tıklayarak aramıza katıl.

MinecraftTURK.net Reklam Alanı

Burak Aydemir

Konu Sahibi
Selam

Açıklama yapmicam gerekli açıklamalar konuda geçiyor zaten

Konuda veri olayına girdim orası kafanızı karıştırmasın orayı dikkate almayın
başka bir derste ona geçicem çok karışık olaylara giriyor önce teme
l

bvaN0m.png

1240

1241

1242

1243

Bulanıklaştığı için üsteki şekilde yaptım resim boyutlarını yanlış yapmışız :)kusura bakmayın

anakWB.png

mXavv2.png

1244

Örnekler!

1246

1247

1248

1249

JavaScript:
command /selam [<text>] [<text>]: # /komut girilcekyazı 2.girilcekyazı
    trigger: # önceki skriptte paylaştığım gibi tetikçimiz bu arkadaş
        arg 1 isn't set: # burada dedikki 1. yazı eğer girilmemişse alttaki kodu oynat
            send "&c• &3Skript &7: Bilgi" #
            send ""  #
            send "&c• &bBu skript Minecraft Türk Skript rehberi için hazırlanmıştır."  #
            send ""  #
            send "    &e• &dKomutlar&7:"  #
            send " &e• &b/selam if perm"  #
            send " &e• &b/selam if para"  #
            send " &e• &b/selam if anlam"  #
            send ""  #
            send "&c• &3Skript &7: Bilgi"  #
        if arg-1 is "if": # eğer arg 1 if ise alttaki komudu oynat heme aşagı inelim
            arg-2 is "perm": # arg 1 den 2 ye şutladık 2 de ise eğer arg 2 perm ise aşağıdaki komudu oynat
                if has permission "minecraft.türk": #arg 2 den aşağı çektik burda ise minecraft.türk permissonu varsa aşağıdaki komudu oynat
                    send ""
                    send "&c• &eif has permission &7= &eeğer bu &3yetkiye sahipse&e bi alttaki koda iner"
                    send ""
                else: #eğer minecraft.türk permissionu yoksa bu komudu oynatır
                    send ""
                    send "&c• &eEğer yetkiye &3sahip değilse if satırını kapatıp &eelse koduna geçer."
                    send ""
            arg-2 is "para": #arg 1 i zaten aklımızda tutmuştuk arg 1 ana ilk textimiz her komuda geçmesi için arg 1 i kullanmaları gerek  burda arg 2 para ise aşağı in demişiz
                if player's money is greater than or equal to 150: # burda ise eğer oyuncunun parası 50 den yüksek veya eşitse alt komudu oynat demişim
                    send ""
                    send "&cif player's money is greater than or equal to 1:"
                    send "&c• &eEğer yeterli &3paraya &esahipse &3satırı &eoynatır."
                    send ""
                else: #eğer 50 den düşükse alttaki komudu oynat dedişim
                    send ""
                    send "&8&l[&c&l!&8&l] &eYeterli paraya sahip değilse else satırına iner &8, &c%player's money%&7/&c150"
                    send ""
            arg-2 is "anlam":
                send ""
                send "&c• &eİf = Eğer"
                send "&c• &eelse = başka,yoksa,aksi taktirde demektir"
                send "&c• &eskriptler genellikle &bif &7- &celse döngüsüyle çalışıyor"
                send ""
            arg-2 isn't set: # yukarıda arg 1 isn t set yapmıştık burda aynı döngüyü uyguladık eğer 2 yazı girilmemişse bu komudu oynatacak
                send ""
                send "&c2. Yazıyı girmediniz lütfen oynatılacak komudu girin!"

JavaScript:
Örnekler:

on death: # Herhangibi bir ölümde
    if victim is a zombie pigman or cave spider or enderman: # Eğer kurban (Domuzadam, mağara örümcegi ve Enderman) ise alt satıra in demişim!
        if player has permission "mob.altin": # Eğer mob.altin yetkisi varsa alt satıra in
            set {_mobaltın.miktarı} to random number between 25 and 500 # burada ise ( 25 ve 500 dahil rasgele bir sayı çek {_mobaltın.miktarı} nı o sayıya ayarla) diyor burada
            add {_mobaltın.miktarı} to attacker's balance # {_mobaltın.miktarı} belirlenen miktarı oyuncunun para hanesine gönder!
            set action bar of attacker to coloured "&c+&b%{_mobaltın.miktarı}% &6Altın" # burada ise addon kullanarak title gönderiyorum
        else: # permi yoksa eğer aşağıdaki satıra in
            set {_mobaltın.miktarı} to random number between 1 and 200 # burada ( 1 ve 200 dahil rasgele bir sayı çek {_mobaltın.miktarı} nı o sayıya ayarla) diyor burada
            add {_mobaltın.miktarı} to attacker's balance # {_mobaltın.miktarı} belirlenen miktarı oyuncunun para hanesine gönder!
            set action bar of attacker to coloured "&c+&b%{_mobaltın.miktarı}% &6Altın" # burada ise addon kullanarak title gönderiyorum

Not: Daha veri çekmeyi veri kaydetmeyi göstermediğim için pek birşey anlamazsınız if'ten anlamanız için bu örneği koydum!      

---------------------------------------------------------------------------------------

command /deneme [<text>]
    trigger:
        arg 1 is "atla": # arg 1 = atla
            if player has permission "rütbe.oyuncu": # olması gereken permission = rütbe.oyuncu
                if player's money is greater than or equal to 50000: # olması gereken para = 50k
                    if player has 64 of stone: # olması gereken malzemeler = 64 tane taş
                        remove 64 {@oyuncu.blok} from player's inventory # komut buraya kadar geldikten sonra 64 tane taşı env kaldırıyor.
                        send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&8: &cTebrikler başarıyla Çaylak rütbesine geçtiniz!" # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                        broadcast "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&8: &b%player% &3adlı oyuncu &bÇaylak &3rütbesine ulaştı!" # Herkese mesaj gönderiyor
                        send ""
                        send "&c● &eÖzellik Açıldı!"
                        send ""
                        send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aOdun satış!"
                        send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aKırıktaş satış!"
                        send ""
                        execute console command "lp u %player% parent set Çaylak" # burada consoldan luck perme oyuncuyu çaylak rütbesine geçirmesi için komut oynatıyor
                        execute console command "eco take %player% 50000" # burada ise oyuncunun 50k parasını kestiriyorum yine konsol komudu oynatarak
                    else: # if else ilişkisini kullanarak eksik materyalleri gösteriyorum oyuncuya
                        send "&8&l[&c&l!&8&l] &c&lHata&7:"
                        send ""
                        send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&7; &cYetersiz Stone&8, &c64 Adet olmalı!"
                        send ""
                else: # aynı şekilde if else ilişkisini kullanarak eksik para miktarını gösteriyorum
                    send ""
                    send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&7; &cYetersiz para&8, &c%player's money%&7/&c5k"
                    send ""
            if player has permission "rütbe.çaylak": # olması gereken permission = rütbe.çaylak
                if player's money is greater than or equal to 100000: # olması gereken para = 100k
                    if {zararlimob.%player%} is greater than or equal to {@çaylak.zararlimob}: # burada ise skriptin veri dosyasına kaydettiğim verileri çekiyorum sonraki derslerde görcez
                        if {zararsizmob.%player%} is greater than or equal to {@çaylak.zararsizmob}: # burada ise skriptin veri dosyasına kaydettiğim verileri çekiyorum sonraki derslerde görcez
                            send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&8: &cTebrikler başarıyla Bilgili rütbesine geçtiniz!" # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            broadcast "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&8: &b%player% &3adlı oyuncu &bBilgili &3rütbesine ulaştı!" # herkese mesaj gönderiyor.
                            send ""  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            send "&c● &eÖzellik Açıldı!"  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aÇakıl satış!"  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aKum satış!"  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aGranit satış!"  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aDiorit satış!"  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            send "&8&l[&aYeni&8&l] &3▪ &aAndezit satış!"  # oyuncuya özel mesaj gönderiyor.
                            execute console command "lp u %player% parent set bilgili" # burada consoldan luck perme oyuncuyu bilgili rütbesine geçirmesi için komut oynatıyor
                            execute console command "eco take %player% 100000" # burada consoldan luck perme oyuncuyu bilgili rütbesine geçirmesi için komut oynatıyor
                            add -10 to {zararlimob.%player%} # Bunları sonraki derslerde görücez şimdi giremem kafanızı karıştırır!
                            add -10 to {zararsizmob.%player%} # Bunları sonraki derslerde görücez şimdi giremem kafanızı karıştırır!
                        else: # if else ilişkisi ile eksik materyalleri oyuncuya gösteriyorum
                            send ""
                            send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&7; &cZararsız mob sayısı yetersiz!, &c%{zararsizmob.%player%}%&8/&c{@çaylak.zararsizmob}"
                            send ""
                        send ""
                        send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&7; &cZararlı mob sayısı yetersiz!, &c%{zararlimob.%player%}%&8/&c{@çaylak.zararlimob}"
                        send ""
                    send ""
                    send "&8&l[&c&l!&8&l] &eRütbe&7; &cYetersiz para&8, &c%player's money%&7/&c10k"
                    send ""

Kendi skriptlerimden verdiğim örnekler hem resimli hemde spoiler içine aldım istediğiniz şekilde inceleyin diye kopya çekebilirsiniz burada şu aşamada hepsini ezberde tutmanız kolay olmaz zaten :D

Konu biraz saçma uzun oldu oda boyut sorunundan kusura bakmayın gerçekten.

Ekli dosyalar

• 1572029045134.png
    1572029045134.png
    20.8 KB · Görüntüleme: 426
Son düzenleme: