Tanıtım Minecraft CraftBukkit/Spigot Sunucu Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

Umut William

Odun kırmaya başladım!
20 Nisan 2019
22
0
3
ayrac.png

Merhaba değerli forum üyeleri, bugün CraftBukkit veya Spigot sunucu kurma yönteminden bahsedeceğim. Keyifli okumalar diliyorum!
ayrac.png

CraftBukkit/Spigot Sunucu Kurma

logo.pngspigot.png


Kurulum İşlemleri

İlk olarak portsuz bir şekilde CraftBukkit sunucu kurmak için
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
, Spigot sunucu kurmak için
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
istediğiniz bir Minecraft sürümünü indirmeniz gerekiyor. İndirdiğiniz sürüm sunucunuzun sürümü olacak.

Ekran Alıntısı.PNG


İndirme işlemi tamamlandıktan sonra sunucumuz için bir klasör oluşturmanız gerekiyor. Klasörü oluşturduktan sonra indirdiğiniz .jar uzantılı dosyayı klasörün içine atmanız gerekiyor.

.jar uzantılı dosyayı klasörün içerisine attıktan sonra bir metin belgesi açıyoruz ve aşağıda vermiş olduğum kodları giriyoruz.

Spoiler: Kod
Ekran Alıntısı.PNG


Kodun içerisinde bulunan JAR_ISMI.jar adlı kısmı indirdiğiniz .jar dosyasının ismine göre düzenlemeniz gerekiyor. Örneğin: spigot-1.8-R0.1-SNAPSHOT-latest.jar şeklinde. Bu işlemleri yaptıktan sonra metin belgemizde üst çubuktan Dosya adlı ikona tıklıyoruz ve Farklı Kaydet... kısmını seçiyoruz. Sonrasında alt kısımda Kayıt türü: adında bir yer var. Bu kısmı Tüm Dosyalar olarak değiştiriyoruz ve Dosya adı: adlı yere başlat.bat yazarak metni kaydediyoruz. ""başlat.bat" adlı dosya oluşturulduktan sonra metin belgesini silebiliriz.

Ekran Alıntısı.PNG


Klasörün son halinin böyle olması gerekiyor. Eğer böyle ise tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olabilirsiniz! Artık başlat.bat adlı dosyayı çalıştırabiliriz. Dosyayı çalıştırdıktan sonra birkaç yazı gelecektir ve son kısımda Press any key to continue... adlı bir yazı gelecektir. Herhangi bir tuşa basarak dosyayı kapatabiliriz. Kapattıktan sonra sunucu klasöründe farklı dosyalar oluşturulacaktır. Bu dosyalardan birisinin ismi eula olması gerekiyor. "eula" adlı metin belgesini açıyoruz ve eula=false yazan kısmı eula=true olarak değiştiriyoruz. Sonrasında metin belgesini kapatıp başlat.bat adlı dosyayı tekrardan çalıştırıyoruz. Klasörün içerisinde birkaç dosya daha oluşacaktır ve sunucu kurulum işlemi tamamlanmış olacaktır. Artık başlat.bat adlı dosyayı siz kapatmadığınız süre boyunca sunucumuz açık kalacaktır. Hayırlı olsun!

Ekran Alıntısı.PNG

ayrac.png

Sunucuya Nasıl Girebiliriz?

Sunucumuza girebilmek için indirdiğimiz .jar uzantılı dosyanın sürümüyle aynı olacak şekilde Minecraft sürümünü seçiyoruz ve oyunu açıyoruz. Oyun açıldıktan sonra Çok Oyunculu butonuna tıklıyoruz ve Sunucu Ekle butonuna tıklıyoruz. Karşımıza Sunucu Adresi isimli bir yer gelecektir. Oradaki alana localhost yazıp Tamamlandı butonuna tıklıyoruz. Artık sunucunuza giriş yapabilirsiniz!
ayrac.png

Arkadaşlarımla Birlikte Nasıl Oynayabilirim? (Port Açma)

Bunun için aktif bir internet bağlantısına ve bir modeme ihtiyacımız olacak. Ben bu işlemleri ZyXEL tipi modemler ve TTNET'e bağlı internetler için anlatacağım. Dikkatli okumanızı rica ediyorum.

İlk olarak komut istemini açmamız gerekiyor. Bunun için Windows + X tuşlarına tıklayıp komut istemini seçebilir veya görev çubuğundaki Windows logosuna tıklayıp arama kısmına cmd yazarak komut istemi isimli dosyayı açabilirsiniz. Komut istemini açtıktan sonra komut istemine ipconfig yazmamız gerekiyor. Yazdıktan sonra bir sürü yazılar gelecektir. O yazıların içinde Default Gateway veya Varsayılan Ağ Geçidi isimli bir kısım olması gerekiyor. Orada 192.168.1.1 benzeri sayılar var. Sizlerde daha farklı olabilir. O sayıları Google'da yeni sekme açarak site çubuğuna yazıyoruz.

Ekran Alıntısı.PNG


Bu sayıları yazdıktan sonra enter tuşuna basıyoruz ve karşımıza modemimizin arayüz sayfası çıkıyor. Burada Kullanıcı Adı: kısmına admin, Şifre: kısmına iste ttnet yazıyoruz. Tabii şifre değiştirilmiş olabilir. Sizin şifreniz ne ise onu yazın fakat değiştirilmediği sürece şifre ttnet'tir.

Ekran Alıntısı.PNG


Sonrasında Oturum aç butonuna tıklıyoruz. Burada yeni şifre girmeniz istenebilir, Atla butonuna basarak geçiyoruz. Karşımıza modemin arayüzü çıkıyor. Aşağıdaki ikonlardan Ağ Ayarı kısmına geliyoruz ve NAT yazan yere tıklıyoruz.


Ekran Alıntısı.PNG


Buradan Port Yönlendirme veya Port Tetikleme yazan sekmeye giriyoruz ve Yeni butonuna tıklıyoruz. İlk baştaki Etkin butonunu aktif hale getiriyoruz. Aşağıda Hizmet Adı: veya Servis Adı: yazan kısma istediğiniz bir şeyi yazabilirsiniz. Sonrasında Başlangıç Portunu Tetikleme: kısmına 25565, Bitiş Portu: yazan kısma 25565, Çeviri Başlangıç Portu: yazan kısma 25565 ve son olarak Çeviri Bitiş Portu: yazan kısma 25565yazıyoruz.

Ekran Alıntısı.PNG


Bunları yaptıktan sonra Sunucu IP Adresi: kısmına geliyoruz. Tekrardan komut istemine gelerek ipconfig yazıyoruz ve IPv4 Address. . . . . .: 192.168.1.x yazan kısımda sizin IP adresiniz yazıyor. Oradaki IP adresini Sunucu IP Adresi: adlı kısma yazıyoruz. Protokol: kısmını TCP yapıyoruz ve TAMAM butonuna tıklayıp kaydediyoruz. Sonrasında yukarıdaki DMZ adlı sekmeye geliyoruz ve Varsayılan Sunucu Adresi: kısmına da IP adresimizi yazıyoruz. Sonrasında Uygula butonuna tıklayıp kaydediyoruz. Artık portumuzu başarılı bir şekilde açmış bulunuyoruz.

Sonrasında
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
tıklıyoruz ve buradaki IP adresini arkadaşımıza veriyoruz. Arkadaşınız artık bu IP adresinden sunucuya giriş yapabilir. Eğer yapamıyorsa IP adresinin sonuna :25565 yazarak girmeyi deneyebilir. Sunucu kurma işlemlerimiz burada sona ermiştir!
ayrac.png

Konumuzun sonuna gelmiş bulunuyoruz değerli forum üyeleri. Konumu okuduğunuz için hepinize teşekkürlerimi sunar, iyi günler ve iyi forumlar dilerim.
ayrac.png
Türk olmak zordur, dünya ile savaşırsın. Ama Türk olmamak daha zordur, Türklerle savaşırsın.